Mik is azok a szinbiotikumok? Olyan készítmények, amelyek egyben tartalmaznak jótékony hatású élő baktériumokat, ún. probiotikumokat és azok táplálékát képző prebiotikus rostokat is. A szinbiotikumok e kétféle komponens kedvező hatásait egyesítik.
A prebiotikumok kedvező hatásai
A prebiotikumok, mint például az inulin az emésztősavaknak ellenálló élelmi rostok, emésztetlenül kerülnek a vastagbélbe, ahol a jótékony baktériumok számára táplálékul szolgálnak. Azonban nemcsak a jótékony bélbaktériumok növekedését serkentik, hanem a bél védelmi rendszerére is kedvező hatással vannak. A bélbaktériumok belőlük rövid szénláncú zsírsavakat képeznek, majd ezeket a zsírsavakat a vastagbél nyálkahártyáját alkotó sejtek az élettani működésükhöz energiaforrásként hasznosítják.
A prebiotikumok kedvező hatása elsősorban a probiotikumok szaporodásának fokozásában van. Ezzel párhuzamosan gátolják a káros baktériumok megtapadását a bélben és elősegítik egyes ásványi anyagok (kalcium, magnézium, cink, vas) felszívódását.
A probiotikumok
A probiotikumok az emberi szervezet egészsége szempontjából jótékony hatással bíró élő tejsav baktériumok, amelyek egyébként az emberi bél mikroflórájának természetes alkotóelemei. Ezek képesek hozzátapadni a bélnyálkahártyához, ahol megtelepednek és szaporodnak.
Mikrobiális egyensúly
Az emberi béltraktus jótékony és ártalmas baktériumfajok százaiból álló hatalmas és változatos mikroflórával rendelkezik. A jótékony baktériumok, elsősorban a Lactobacillus és Bifidobacterium fajok a születéstől a gazdatest egész élete során uralják a vastagbelet. Felnőttek esetében a mikroflóra összetétele egészen stabilnak mondható, azonban idősebb korban a jótékony bifidobaktériumok aránya lecsökken. Normál esetben a jótékony baktériumok kontrollálják az ártalmas baktériumok mennyiségét, és fenntartják a vastagbél ellenállóképességét. Megakadályozzák ezzel a káros baktériumok és a kórokozók túlszaporodását. Mindazonáltal ez a mikrobiális egyensúly könnyen felborulhat antibiotikumok szedése, étrendváltozás, utazás, valamint a bél megbetegedései következtében és laktózintoleranciában.
Az utóbbi évtizedekben tudományos vizsgálatok egész sora irányult az egyes baktériumtörzsek klinikai hatásainak igazolására.
A vastagbél nagyon fontos szervünk, hiszen nemcsak a táplálék emésztésében és a tápanyagok felszívásában, de szervezetünk védekező képességében, az immunrendszer működésében is kiemelkedő szerepet játszik. A vastagbélben egymással egyensúlyban élnek a jótékony és káros baktériumok milliárdjai. Ezek alkotják a normál bélflórát, ami a felnőttek testtömegéből 1-1,5 kg-ot tesz ki!Forrás: patikamagazin.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése